Miasto Mińsk Mazowiecki

Nawigacja

AKTUALNOŚCI MARZEC 2021

Żegnamy artystę Jacka Siudzińskiego (1957 – 2021)

W pierwszych dniach marca 2021 r. zmarł Jacek Siudziński, artysta malarz, absolwent ASP w Warszawie (dyplom w 1982r.). Mińszczanin o nieprzeciętnych zdolnościach twórczych, a jednocześnie skrywający w sobie drastycznie skrajne amplitudy przeżyć duchowych. W latach 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku jeden z najbardziej intrygujących artystów młodego pokolenia malarstwa polskiego. Był jego reprezentantem podczas międzynarodowego Biennale de Paris w 1982 roku. Miał indywidualne wystawy w Chicago, Düsseldorfie, Köln, Hildesheim, Moskwie, Brukseli, Amsterdamie. Brał udział w wielu Targach Sztuki między innymi w Los Angeles i Poznaniu. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Łodzi, Muzeum w Sankt Petersburgu. Wyjątkowym dziełem artysty jest interpretacja Drogi Krzyżowej, która znajduje się w kościele p.w. św. Anny w Ottenhöffen/Schwarzwald. Mieszkańcy naszego miasta mogli oglądać jego obrazy podczas zorganizowanej przez Muzeum Ziemi Mińskiej " Wystawy jednej nocy " (wieża ciśnień, 2008) oraz w ramach Nocy Muzeów w 2012 roku, podczas której sceny malarskie zostały "ożywione". Charakterystykę wczesnego okresu twórczości, tej przedparyskiej, możemy znaleźć w katalogu Walter Bischoff Gallery: "....nieprawdopodobne bogactwo pomysłów, pozostały obsesje, które są jego siłą ". W polskiej przestrzeni artystycznej recenzentem twórczości Jacka Siudzińskiego był ks. prof. Janusz Stanisław Pasierb (poeta i eseista, historyk, znawca sztuki i kultury). Tak opisywał duszę artysty i " duszę " jego obrazów: " Ten niesłychanie szybko rozwijający się artysta wszedł w kolejną fazę: po namiętnych oskarżeniach w jego obrazach zabrzmiała nuta miłosierdzia, współczucia, trwa w nich ta sama poezja samotności, mówią o niemożności / teraz już może: niezmiernej trudności / porozumienia się człowieka z człowiekiem, ale miękki kontur nie odcina już od siebie, twardo i bezwzględnie, twarzy, ciał i przedmiotów. Te cudownie, z niepisaną maestrią malowane obrazy objawiają nam straszliwą prawdę o samotności człowieka i chłodzie świata, w jakim on żyje. Wszystkie one są przejmującą alegorią vanitas, nie przemijania, bo wszystko tu trwa, nawet ruch rozciągający barwną smugę, niektóre postaci i twarze, lecz właśnie daremności ludzkich gestów, spojrzeń, urody”.

Obecnie, z perspektywy czasu, tak postrzega życie i twórczość Jacka Siudzińskiego mińszczanka, historyczka sztuki Iwona Pleskot (Galeria Bohema):
„Gwiazda Jacka Siudzińskiego rozbłysła na krótko w latach 80-tych i 90-tych XX w., gdy polscy krytycy zgodnie i entuzjastycznie recenzowali jego wystawy indywidualne. Młody artysta zaczął robić międzynarodową karierę, a jego prace trafiły nie tylko na prestiżowe imprezy wystawiennicze i biennale w Europie, ale również za ocean. Zdaje się, że prawdziwa sława i sukces były wtedy w zasięgu ręki. Z tego czasu pochodzą najznakomitsze obrazy Siudzińskiego. Lubił pracować na dużych formatach, wlewać w nie treści niepokojące widza, prowokujące oko. Rozdrażnienie budzą ucięte kadry, dynamiczne kompozycje, ekspresyjne barwy, spontanicznie i pozornie przypadkowo wybrane fragmenty jakiejś nieokreślonej rzeczywistości. To w niej osadzał sceny erotyczne, portretował trudne relacje damsko-męskie i kobiece akty umieszczając postaci w odrealnionych przenikających się przestrzeniach, pokojach, łazienkach. Miłosnej osnowie jego płócien towarzyszy jednak zawsze duch podskórnie wyczuwanej tragedii, rozczarowania i obcości. Cechą charakterystyczną jego obrazów jest „malarskie niedopowiedzenie” - częściowe pozostawienie rysunkowej formy, tak, jakby każda plama koloru więcej mogła zaburzyć kruchą równowagę tych płócien. Nie sposób uwolnić się od wrażenia, że świat barwnych obrazów Siudzińskiego to z wysiłkiem okiełznany chaos, dokumentujący wewnętrzne rozdarcie artysty”.

Aby uczcić pamięć Jacka Siudzińskiego Muzeum Ziemi Mińskiej zaprasza na okolicznościową wystawę prac artysty (ze zbiorów muzeum) w dniach 17.03-18.04.2021.

Leszek Celej, dyrektor Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim.

 

 

 

  • Obraz Jacka Siudzińskiego. Leżące postacie kobiety i mężczyzny na niebieskim tle.
  • Obraz Jacka Siudzińskiego. Postać szarego, siedzacego człowieka na żółto-niebieskim tle.
  • Obraz Jacka Siudzińskiego. Mężczyzna obejmujący dwie kobiety.
  • Obraz Jacka Siudzińskiego. Portret mężczyzny z wąsami w brązach.
  • Obraz Jacka Siudzińskiego. Postać kobiety z dwiema twarzami, ukazującymi starość i młodość.
  • Obraz Jacka Siudzińskiego. Kobieta siedzaca w welonie, obok niej śpiący mężczyzna. Pomiędzy nimi stoi ptak.
  • Obraz Jacka Siudzińskiego. Portret starszej kobiety w odcieniach brązu.
  • Obraz Jacka Siudzińskiego. Portret smutnej kobiety.
  • Obraz Jacka Siudzińskiego. Portret starego człowieka.

Kontakt

Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 11
fax +48 25 758 40 25

e-mail boi@umminskmaz.pl
sekretariat@umminskmaz.pl

www.minsk-maz.pl
www.bip.minsk-maz.pl

 

 

 

 

Pracujemy:
poniedziałek / wtorek / czwartek
w godz. 8.00 - 16.00
środa 8.00 - 17.00
piątek 8.00 - 15.00

Płatność bezgotówkowa w kasie Urzędu Miasta
- w poniedziałek, wtorek i czwartek w godz. od 8.00 do 15.00
- w środę w godz. od 8.00 do 15.30
- w piątek w godz. od 8.00 do 14.00

 




 

Portal Usług Elektronicznych:  https://e-minskmaz.pl 

Informacja o sposobach komunikacji - kliknij

Mapa dojazdu

Mapa dojazdu

[obiekt mapy] Mapa dojazdu do urzędu miasta w mińsku mazowieckim