Miasto Mińsk Mazowiecki

Nawigacja

Wtorkowa pogoda (15 października 2024r.) okazała adekwatna do tematyki wycieczki do Sejmu oraz szlakiem bohaterów lektury „Kamienie na szaniec”, na którą dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Finansów w ramach programu „Lekcje o finansach” udały się klasy 8A i 8B.

Zwiedzanie uczniowie zaczęli od siedziby Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej przy ulicy Wiejskiej. Ósmoklasiści mieli okazję zobaczyć na własne oczy miejsce obrad posłów X kadencji. Przy okazji zostali przepytani przez sympatyczną panią oprowadzającą po ogromnym gmachu tej ważnej instytucji z wiadomości zdobytych podczas zajęć z wiedzy o społeczeństwie. Zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie na najbardziej znanych w Polsce schodach sejmowych.

Następnie uczniowie wraz z przewodniczką panią Małgosią udali się na wędrówkę szlakiem bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego. Pierwszym punktem było zwiedzanie Mauzoleum Walki i Męczeństwa 1939-1945 w dawnej siedzibie Gestapo. Niezwykle silne wrażenie wywarła na nich opowieść o więźniach katowanych w tym budynku, wzbogacona pokazem multimedialnym, cele zwane „tramwajami” i narzędzia tortur w sali przesłuchań.

Z Alei Szucha uczniowie przejechali autokarem na Krakowskie Przedmieście, gdzie przypomnieli sobie okoliczności zdjęcia przez Alka tablicy z niemieckim napisem z cokołu pomnika Mikołaja Kopernika. W czasie spaceru zatrzymali się przy Uniwersytecie Warszawskim i wysłuchali informacji o tajnym nauczaniu podczas wojny. Z Placu Piłsudskiego mieli doskonały widok na Zachętę, z której Rudy zerwał jedną z największych flag hitlerowskich.

Następnie autokarem ósmoklasiści udali się pod Arsenał, gdzie miała miejsce najsłynniejsza akcja dywersyjna Szarych Szeregów, w czasie której udało się odbić Janka Bytnara z rąk Gestapo. Tu, dzięki opowieści pani przewodnik wzbogacili swoją wiedzę o wiele szczegółów, których zabrakło w opowieści o Alku, Rudym i Zośce. W Pizzy Hut znajdującej się niedaleko Arsenału uczestnicy wycieczki spożyli smaczny posiłek i zregenerowali siły potrzebne do dalszej wędrówki.

Po przerwie regeneracyjnej pozostały dwa ostatnie punkty programu. Pierwszym z nich było zwiedzenie Muzeum Więzienia Pawiak. Tu uczniowie wysłuchali nagrań czytanych przez aktorów, niezwykle przejmujących grypsów wysyłanych przez Polaków przetrzymywanych przez Niemców. Dowiedzieli się, jak wyglądał pawiacki dzień i warunki, w jakich funkcjonowali więźniowie, niektórzy nawet przez kilka lat.
Na koniec wszyscy udali się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie zobaczyli miejsce spoczynku Alka, Zośki, Rudego oraz wielu innych, znanych z kart „Kamieni na szaniec” harcerzy, którzy poświęcili swoje młode życie Ojczyźnie. Aby uczcić pamięć członków Szarych Szeregów, zapalili na ich grobach znicze.

Po wizycie na Powązkach uczniowie szczęśliwie wrócili do szkoły.

Galeria zdjęć

  • Oświetlone pomieszczenie. Na ścianie duża mapa. Osoby oglądają
  • Oświetlony jasny budynek. osoby schodzą po białych schodach. Na przeciko białe chody do góry

Kontakt

Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki
ul. Konstytucji 3 Maja 1
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. +48 25 759 53 00, 11
fax +48 25 758 40 25

e-mail boi@umminskmaz.pl
sekretariat@umminskmaz.pl

www.minsk-maz.pl
www.bip.minsk-maz.pl

 

 

 

 

Pracujemy:
poniedziałek / wtorek / czwartek
w godz. 8.00 - 16.00
środa 8.00 - 17.00
piątek 8.00 - 15.00

Płatność bezgotówkowa w kasie Urzędu Miasta
- w poniedziałek, wtorek i czwartek w godz. od 8.00 do 15.00
- w środę w godz. od 8.00 do 15.30
- w piątek w godz. od 8.00 do 14.00

 




 

Portal Usług Elektronicznych:  https://e-minskmaz.pl 

Informacja o sposobach komunikacji - kliknij

Mapa dojazdu

Mapa dojazdu

[obiekt mapy] Mapa dojazdu do urzędu miasta w mińsku mazowieckim